Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości bilansowej aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Istotne osądy dokonywane przez Zarząd przy zastosowaniu MSSF UE, które mają istotny wpływ na skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe, dotyczyły klasyfikacji transakcji nabycia African Investment Group S.A., przedstawionej w punkcie 1.2.1 Informacji dodatkowej.
Szacunki, obciążone znaczącym ryzykiem zmian w przyszłych latach zostały przedstawione w nocie 29. Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych. Główne szacunki księgowe oraz przyjęte założenia zostały ponadto przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do sprawozdania finansowego:
- szacunki i założenia dotyczące możliwości realizacji aktywa z tytułu podatku odroczonego z tytułu strat podatkowych przedstawiono w nocie 7.4,
- szacunki i założenia dotyczące okresów ekonomicznej użyteczności oraz wartości odzyskiwalnych i odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowego majątku trwałego, nieruchomości inwestycyjnych oraz wartości niematerialnych przedstawiono w notach 10, 11, 12,
- szacunki w zakresie odpisów zapasów do cen sprzedaży netto przedstawiono w nocie 15,
- szacunki i założenia w zakresie odpisów aktualizujących wartość należności przedstawiono w nocie 16,
- szacunki w zakresie świadczeń pracowniczych przedstawiono w nocie 20,
- szacunki w zakresie utworzonych rezerw na zobowiązania przedstawiono w nocie 21.