Szereg nowych Standardów, zmian do Standardów i Interpretacji nie jest jeszcze obowiązujących dla okresów rocznych kończących się 31 grudnia 2014 roku i nie zostały one zastosowane w sprawozdaniu finansowym. Grupa ma zamiar zastosować je, dla okresów, dla których są obowiązujące po raz pierwszy.
Oczekuje się, że spośród nowych Standardy lub zmian do Standardów i Interpretacji poniżej opisane mogą mieć wpływ na sprawozdanie finansowe Grupy:
2.2.1. Standardy i Interpretacje zatwierdzone przez UE, które nie weszły jeszcze w życie dla okresów rocznych kończących się w dniu 31 grudnia 2013 roku
- Zmiany do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 2010-2012, które będą obowiązkowe dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2015. Doroczne ulepszenia MSSF 2010-2012 zawierają 8 zmian do 7 standardów, z odpowiednimi zmianami do pozostałych standardów i interpretacji. Głównie zmiany, które będą miały wpływ na sprawozdanie finansowe:
• zmieniają paragraf 22 w MSSF 8 Segmenty Operacyjne, aby wprowadzić wymóg ujawniania przez jednostki czynników, które służą do identyfikacji segmentów sprawozdawczych, gdy segmenty operacyjne jednostki są łączone. Ma to uzupełnić obecne wymogi dotyczące ujawnień zawarte w paragrafie 22(a) w MSSF 8;
• zmieniają paragraf 28(c) w MSSF 8 Segmenty Operacyjne, by wyjaśnić, że uzgodnienie sumy bilansowej aktywów segmentów sprawozdawczych do sumy bilansowej jednostki powinno być ujawnione, jeśli jest to regularnie przekazywane głównemu decydentowi operacyjnemu jednostki. Zmiana ta jest spójna z wymogami zawartymi w paragrafach 23 i 28(d) w MSSF 8.
Oczekuje się, że w momencie początkowego zastosowania, wyżej wymienione zmiany będą miały wpływ na zakres ujawnień w sprawozdaniu finansowym.
2.2.2. Standardy i Interpretacje oczekujące na zatwierdzenie przez UE na dzień 31 grudnia 2013 roku
- MSSF 9 Instrumenty Finansowe (2014), który będzie obowiązkowy dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2018. Nowy standard zastępuje zawarte w MSR 39 Instrumenty Finansowe: ujmowanie i wycena wytyczne na temat klasyfikacji oraz wyceny aktywów finansowych, w tym wytyczne dotyczące utraty wartości. MSSF 9 eliminuje też istniejące obecnie w MSR 39 kategorie aktywów finansowych: utrzymywane do terminu wymagalności, dostępne do sprzedaży oraz pożyczki i należności.
Zgodnie z wymogami nowego standardu, w momencie początkowego ujęcia aktywa finansowe winny być klasyfikowane do jednej z trzech kategorii:
• aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu;
• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy; lub
• aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Do momentu pierwszego zastosowania tego standardu, jednostka nie jest w stanie przeprowadzić analizy jego wpływu na sprawozdanie finansowe. Jednak ze względu na specyfikę działalności jednostki oraz rodzaj utrzymywanych aktywów finansowych, zasady klasyfikacji
i wyceny aktywów finansowych jednostki nie powinny zmienić się pod wpływem zastosowania MSSF 9.
- MSSF 15 Przychody z umów z klientami, który będzie obowiązkowy dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2017. Standard ten zawiera zasady, które zastąpią większość szczegółowych wytycznych w zakresie ujmowania przychodów istniejących obecnie w MSSF. W szczególności, w wyniku przyjęcia nowego standardu przestaną obowiązywać MSR 18 Przychody, MSR 11 Umowy o usługę budowlaną oraz związane z nimi interpretacje.
Zgodnie z nowym standardem jednostki będą stosować pięciostopniowy model, aby określić moment ujęcia przychodów oraz ich wysokość. Model ten zakłada, że przychody powinny być ujęte wówczas, gdy (lub w stopniu, w jakim) jednostka przekazuje klientowi kontrolę nad towarami lub usługami, oraz w kwocie, do jakiej jednostka oczekuje być uprawniona. Zależnie od spełnienia określonych kryteriów, przychody są:
• rozkładane w czasie, w sposób obrazujący wykonanie umowy przez jednostkę, lub
• ujmowane jednorazowo, w momencie, gdy kontrola nad towarami lub usługami jest przeniesiona na klienta.
Standard zawiera nowe wymogi dotyczące ujawnień, zarówno ilościowych jak i jakościowych, mających na celu umożliwienie użytkownikom sprawozdań finansowych zrozumienie charakteru, kwoty, momentu ujęcia i niepewności odnośnie przychodów i przepływów pieniężnych wynikających z umów z klientami.
W momencie początkowego zastosowania wpływ Standardu będzie zależał od specyficznych faktów i okoliczności dotyczących umów z klientami, których jednostka będzie stroną. Jednakże do momentu pierwszego zastosowania Standardu, jednostka nie jest w stanie przeprowadzić analizy wpływu Standardu na sprawozdanie finansowe.
- Zmian do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 2011-2013, które będą obowiązkowe dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2015. Spółka nie planuje wcześniejszego zastosowania zmiany i jest w trakcie analizy wpływu zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
- Zmian do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 2012-2014, które będą obowiązkowe dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2016. Spółka nie planuje wcześniejszego zastosowania zmiany i jest w trakcie analizy wpływu zmiany na jej sprawozdanie finansowe.
- Zmian do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych, Inicjatywa dotycząca ujawnień, które będą obowiązkowe dla sprawozdania finansowego Spółki za rok 2016. Główne wytyczne ujęte w Zmianach to:
• Podkreślenie kwestii istotności. Określone pojedyncze ujawnienia, które nie są istotne nie muszą być prezentowane - nawet, gdy stanowią część minimalnych wymogów standardu.
• Nie jest wymagane przedstawienie not do sprawozdania finansowego w określonej kolejności - jednostki mogą więc zastosować własną kolejność lub na przykład połączyć opis zasad rachunkowości z notami objaśniającymi dotyczącymi powiązanych z nimi obszarów.
• Określenie wprost, że jednostki:
- powinny dokonać dezagregacji pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
i sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, jeśli taka prezentacja dostarcza użytecznych informacji użytkownikom sprawozdania finansowego; oraz
- mogą połączyć pozycje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jeśli pozycje określone przez MSR 1 nie są indywidualnie istotne.
• Dodanie szczegółowych kryteriów odnośnie prezentacji sum cząstkowych w sprawozdaniu
z sytuacji finansowej i sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, wraz z dodatkowymi wymogami dotyczącymi uzgodnienia pozycji sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
• Prezentacja w sprawozdaniu z innych całkowitych dochodów pozycji całkowitych dochodów wynikających z ujęcia wspólnych przedsięwzięć i jednostek stowarzyszonych zgodnie z metodą praw własności winna następować w oparciu o podejście wymagane przez MSR 1, zgodnie z którym pozycje te winny być grupowane w zależności od tego, czy będą one w przyszłości podlegać przeniesieniu do zysku lub straty, czy też nie.
Grupa nie planuje wcześniejszego zastosowania zmiany i jest w trakcie analizy wpływu zmiany na jej sprawozdanie finansowe.