W najbliższych latach duże znaczenie będą odgrywać projekty związane z modernizacją energetyki.
Zgodnie z przyjętą Strategią do roku 2020 głównym celem prowadzonych przez Grupę Azoty działań rozwojowych jest zapewnienie trwałej poprawy pozycji konkurencyjnej oraz zmniejszenie uzależnienia od niekorzystnych zjawisk w otoczeniu makroekonomicznym, w tym rosnących kosztów energii i ochrony środowiska.
W segmencie nawozowym najważniejsze działania związane będą z dalszą optymalizacją struktury produkcji i wykorzystaniem synergii z produkcją kaprolaktamu. Grupa Azoty planuje zwiększenie skali wytwarzania nawozów granulowanych mechanicznie, dalsze obniżanie kosztów wytwarzania oraz doskonalenie jakości nawozów.
W segmencie tworzyw główne inwestycje związane będą zarówno ze zwiększeniem skali wytwarzania poliamidów i pełnym zbilansowaniem zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidów w skali Grupy Azoty jak i obniżeniem kosztów wytwarzania kaprolaktamu. Celem jest poprawa efektywności zagospodarowania produkowanego w Grupie kaprolaktamu, zwiększenie sprzedaży wyżej przetworzonego produktu oraz obniżenie kosztu jego wytwarzania.
W segmencie Oxoplast zakłada się rozszerzania oferowanego asortymentu o plastyfikatory nowej generacji - nieftalanowe.
W najbliższych latach duże znaczenie będą odgrywać projekty związane z modernizacją energetyki. W Tarnowie, Policach i w Puławach jest to dostosowywanie do wymagań Dyrektywy IED w sprawie emisji przemysłowych, natomiast w Kędzierzynie jest to budowa nowego źródła.
Silne strony
- charakter biznesu – przychody pochodzą z segmentów o różnych cyklach sezonowości i koniunktury (produkty nawozowe, produkty z grupy B2B, produkty służące redukcji emisji szkodliwych gazów). Dywersyfikacja portfela produktowego umożliwia przenoszenie środka ciężkości potencjału finansowego w zależności od koniunktury w poszczególnych obszarach,
- wysoki poziom integracji technologicznej,
- pozycja lidera na krajowym rynku,
- zdywersyfikowane dostawy gazu, silna pozycja przetargowa Grupy, jako skutek scentralizowania zakupów gazu,
- wzmocnienie pozycji przetargowej w zakupach wspólnych surowców petrochemicznych, energii, węgla, obniżające koszty,
- komplementarny wachlarz nawozów mineralnych i rozwijanie oferty w kierunku nawozów specjalistycznych,
- własne bazy logistyczne, w tym portowe.
Słabe strony
- położenie geopolityczne skazujące spółki na relatywnie wysokie koszty energii, w tym gazu,
- wytwarzanie produktów w środku łańcucha przetwórstwa, podlegających naciskom ze strony downstreamu i upstreamu, z ograniczoną możliwością ściągania z rynku dużej marży.