Perspektywy działalności

Zamierzenia strategiczne Grupy Azoty w podstawowych obszarach produktowych:

Nawozy mineralne

W okresie objętym strategią, sektor nawozów mineralnych będzie największym obszarem aktywności, mającym kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Grupy Azoty.

Grupa kontynuuje rozszerzanie asortymentu oferowanych nawozów o nawozy ciekłe i specjalistyczne oraz inne produkty a także usługi dla rolnictwa.

Planowane jest zwiększenie zdolności produkcyjnych granulowanych mechanicznie nawozów saletrzanych. Ponadto realizowane będą modernizacje ciągów amoniakalnych, ukierunkowane głównie na obniżenie energochłonności i kosztów procesów produkcyjnych.

Tworzywa

W okresie objętym strategią, kluczowymi elementami portfela produktowego Grupy w obszarze tworzyw konstrukcyjnych pozostaną poliamidy, polioksymetylen oraz tworzywa modyfikowane.

Grupa zwiększa skalę produkcji poliamidów i dąży do pełnego zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidów. Grupa planuje również zwiększenie skali operacji w obszarze kompozytów poliamidu.

Oxoplast

W obszarze Oxoplast główne działania związane będą z dalszym poszerzaniem portfolio produktowego. Kontynuowane będą prace związane z realizacją rozszerzenia oferowanego asortymentu o plastyfikatory nowej generacji - nieftalanowe.

Pigmenty

W segmencie Pigmenty zakłada się kontynuację działalności w oparciu o zdolności produkcyjne zakładu w Policach. Planowane działania związane będą z pracami nad uelastycznianiem ciągu produkcyjnego i rozszerzaniem portfolio o asortymenty dla najbardziej wymagających klientów.

Nadtlenek wodoru

W 2015 roku oczekuje się wzrostu cen na poziomie 7-10 % ze względu na wysoki popyt i ograniczoną podaż, głównie w północnej części Europy.

Melamina

W segmencie Melamina zakłada się kontynuację przyjętej strategii produktowo-rynkowej, przy dalszej optymalizacji procesów logistycznych i ewentualnym rozszerzaniu kanałów dystrybucji.

Energetyka (wewnętrzna)

W latach 2014-2020 głównym źródłem energii cieplnej i elektrycznej dla kompleksów produkcyjnych w Tarnowie i Policach pozostaną istniejące elektrociepłownie węglowe.

Funkcjonujące elektrociepłownie będą systematycznie modernizowane, a skala i zakres ich modernizacji dostosowywane będą do zmieniających się wymagań prawnych, dotyczących w szczególności oddziaływania na środowisko.

W Kędzierzynie-Koźlu produkcja energii cieplnej i elektrycznej po 2015 roku realizowana będzie z wykorzystaniem nowych jednostek wytwórczych, pierwsza inwestycja już się rozpoczęła.

W Puławach kontynuowane będą prace prowadzące do realizacji, samodzielnie lub wraz z partnerem strategicznym, projektu budowy elektrowni w celu zabezpieczenia długoterminowych potrzeb energetycznych Grupy Azoty PUŁAWY. Niezależnie prowadzony jest program niezbędnej modernizacji istniejącej energetyki wewnętrznej.

Sposób zapewnienia dostępu Grupy do energii elektrycznej i cieplnej w dalszej perspektywie czasowej uwarunkowany będzie głównie przyjętymi regulacjami prawnymi oraz warunkami rynkowymi.

Realizacja przyjętej strategii produktowo-rynkowej wspierana będzie poprzez działania prowadzone w sferze badań i rozwoju, w oparciu o współpracę z jednostkami zewnętrznymi, a w ramach Grupy Azoty będzie funkcjonować własne zaplecze badawczo-rozwojowe oparte m.in. na Chemicznym Centrum Technologii i Rozwoju w Tarnowie oraz Centrum Kompetencji Puławy.

Kluczowym celem prowadzonych prac badawczych i rozwojowych będzie zbudowanie przewag konkurencyjnych opartych na wiedzy, co w konsekwencji umożliwi podniesienie poziomu innowacyjności oferowanego portfela produktów, procesów oraz technologii.

Jednym z istotnych celów prowadzonych prac jest również zwiększenie stopnia dywersyfikacji produktowej, w szczególności chemikaliów specjalistycznych.